Honzovy kynuté buchty
Recepty

Honzovy kynuté buchty

Máte raději buchty s mákem, tvarohem nebo povidly? Já jsem rozhodně tým povidla.

Z kynutého těsta mám stále respekt. Kvasnice jsou živý organismus a prosté smíchání surovin nemusí vždy vést k dobrému výsledku. Jeho příprava je navíc kvůli kynutí těsta záležitostí několika hodin.

Minulou sobotu jsem si na pečení vyhradil celý večer. Kvasnice jsem měl připravené a s domněním, že mám všechno, jsem se pustil do pečení.

Kvásek mi vzešel skvěle a vypadalo to, že základ je na dobré cestě. Hned vzápětí však přišlo nepříjemné zjištění, že jsem zapomněl koupit máslo a zbývá mi ho jen 50 gramů, které na celý recept nestačí. Původně jsem neměl v plánu nějak experimentoval a chtěl jsem se držet klasického receptu. Drobné změně jsem se nevyhnul a chybějící tuk jsem nahradil kokosovým, který je svojí konzistencí máslu podobný.

Přestože pravidelně cvičím, tak při míchání těsta si moje ruce zamakaly víc než při zvedání železa. Jestli máte doma kuchyňský robot, tak určitě neváhejte využít jeho služeb. Kynout jsem těsto nechal dvě a půl hodinky a malinko jsem doma přitopil, abych kvasinky nakopnul v činnosti.

Někdy si v kuchyni pomáhám netradičními nástroji a tentokrát mi ve vyměřování a tvarování čtverců na buchty pomáhala zednická vodováha s metrem – nejeden stavař by se u toho dobře pobavil.

Pečení šlo naštěstí hladce a jako všechny pohádky, tak i ta moje o Honzových buchtách, dopadla dobře. Kokosový olej dodal těstu vůni a vůbec v něm nepřekáží. Zákusky ke kávě mám na tento týden vyřešené.😉

Suroviny

na jeden plech (30 buchet)

  • 500 g hladké mouky
  • 500 g povidel
  • 250 ml vlažného mléka
  • 100 g másla (já dal 50 g másla a 50 g kokosového tuku)
  • 90 g cukru krupice
  • 30 g čerstvého droždí
  • 2 vejce
  • 1 vanilkový cukr
  • kapka rumu
  • velká špetka soli
  • cca 50 g rozpuštěného másla na pomazání buchet
  • cukr moučka na posypání

Postup

Nejprve si připravíme kvásek. V misce si rozmačkáme droždí spolu s jednou lžičkou cukru a jednou lžící mouky. Zalejeme je 50 ml vlažného mléka a lehce zamícháme. Za 10 minut by kvásek měl zvětšit svůj objem a měly by se na jeho povrchu tvořit bublinky.

Do velké mísy vysypeme mouku a smícháme ji s cukrem, vanilkovým cukrem a solí. Směs promícháme a v jejím středu uděláme důlek. Do něj vyklopíme připravený kvásek, přidáme rozpuštěné máslo, zbytek mléka a vejce. Vařečkou postupně vmícháváme sypkou část do tekuté, dokud nám nevznikne opravdu hladké těsto (cca 15 minut míchání), nebo si pomůžeme kuchyňským robotem.

Mísu s těstem zakryjeme a dáme na teplé místo kynout alespoň na dvě hodiny. Zhruba po hodince směs lehce prohněteme abychom z těsta vyhnali plyny a pomohli dalšímu kynutí.

Na 30 buchet si z těsta vyválíme obdélník o rozměrech 30 x 36 cm, který si rozdělíme na čtverečky o stranách 6 x 6 cm. Do povidel přidáme panáka rumu. Na každý čtverec pak nandáme vrchovatou lžíci povidel. Protilehlé rohy spojíme do šátečku, případné mezery, taky pospojujeme. Vniklou kuličku lehce promneme v rukách a dáme ji spojem dolů na vymazaný plech. Mezi jednotlivými kuličkami necháme centimetr prostoru. Potom je důkladně ze všech stran pomažeme máslem.

Na plechu necháme buchty kynout dalších asi 15 minut. Mezi tím si předehřejeme troubu na 180 °C.

Pečeme je 10 minut, potom stáhneme troubu na 160 °C a dopékáme dozlatova dalších asi 30 minut.

Hotové honzovy buchty necháme trochu vychladnout a posypeme je moučkovým cukrem.

Honzovy kynuté buchty
Honzovy kynuté buchty